Halløj 🙂 Den nye flexitariske madplan er blevet klar til jer med masser af lækre retter, som selvfølgelig er en god blanding af vegetarretter samt et par kødretter. Den flexitariske madplan lever op til de nye kostråd som har klima som hoved fokus. Helt overordnet betyder det, at det anbefales at spise planterigt, skære ned på kødet og skruer op for indtaget af bælgfrugter samt fuldkorn – hvilket bestemt heller ikke er skidt for vores sundhed.
Prisen for indkøb til ugens flexitariske madplan er 413 kr for 2 voksne og 2 store børn. Planen gælder fra mandag den 23. maj, tilbuddene på indkøbslisten gælder også fra søndag den 22. maj, og der handles ind i Rema 1000 – indkøbslisten kan dog sagtens bruges i andre butikker også.
Anbefalinger – Nye kostråd
Den flexitariske madplan følger de nye officielle danske kostråd. Det vil sige, at der vælges fuldkornsprodukter, en vis andel grøntsager (og gerne grove) i alle retter, bælgfrugter, begrænsede mængder af magert kød samt en smule fisk. Den ene fiskeret du finder på ugens madplan er dog ikke nok i forhold til det anbefalede, så jeg vil anbefale dig at spise fisk til frokost et par gange om ugen ved siden af. Det samme gælder selvfølgelig også for grøntsagerne. Voksne personer skal have 600 gram frugt og grønt dagligt (Børn mellem 4 og 10 år bør spise mellem 300-500 gram frugt og grønt om dagen), og derfor gælder det selvfølgelig om at spise grønt til dagens andre måltider, for at få dækket det anbefalede 🙂
Efter at der i 2021 kom nye kostråd, lyder anbefalingerne for kødprodukter på max 350 g kød om ugen pr. mand – og det er altså både med det du spiser til morgen, frokost og aften der er talt med her. Der er lidt mindre end de 350 gram på madplanen, da der også skal være plads til kødprodukter til morgenmad og frokost.
Du finder som altid opskrifterne til dagens menu ved, at klikke på linket i planen. Vær opmærksom på, at opskrifterne indeholder varer fra mit basislager, der derfor ikke er anført på indkøbslisten eller regnet med i budgettet. Disse varer er dog anført efter indkøbslisten, så du nemt kan tjekke om du har disse varer i dit eget lager Vær opmærksom på at der en sjælden gang er varer på basislisten, særligt krydderierne, som ikke nødvendigvis fås i Rema 1000, men i stedet skal findes i et lidt større supermarkeder som f.eks. Superbrugsen, Føtex eller lign.
Læs evt. min vejledning til madplanerne inden du går igang.
Velbekomme og rigtig god weekend!
UGENS FLEXITARISKE MADPLAN
Mandag: Tærte med tomat, løg og feta samt grøn salat
Tirsdag: One pot cajun chicken pasta
Onsdag: Fyldt pasta i grøntsagssauce
Torsdag: Rugbrød med stegte fiskefrikadeller og gnavegrønt
Fredag: Veggieburger m. hjemmelavet bønnebøf og kartoffelbåde
Lørdag: Skinkestang m. fuldkorn og sprød kålsalat
Søndag: Ostesuppe m. porrer og ovnbagte bruschetta
Indkøbsliste (Rema 1000)
Ingredienser
Brød
- 1 pk fuldkornsburgerboller, Hatting 4 stk 15,95 kr
- 1 pk fuldkornsflutes, 2 stk øko 8,95 kr
- 1 pk rugbrød, schuldstad 10 kr
Frugt og grønt
- 1 agurk 8,50 kr
- 1 bk champignon, 400 g 12,80 kr
- 1 bk cherrytomater på stilk, 500 g 18 kr
- 1 bundt forårsløg 7,50 kr
- 1 kg gulerødder 8 kr
- 1 iceberg 10 kr
- 0,5 kg kartofler, vej selv 10 kr
- 1 ps kålsalat, 300 g 15 kr
- 2 peberfrugt 2 x 6,50 kr = 13 kr
- 2 porrer 2 x 5 kr = 10 kr
- 1 squash 7,50 kr
- 2 tomater, vej-selv 3 kr
Frost
Køl
- 1 pk fiskefars, 400 g. 25 kr
- 1 pk gær 1,25 kr
- 2 pk fyldt pasta m. ost og basilikum (ravioli), Pasta di maria, 200 g 2 x 16,95 kr = 34 kr
- 1 pk kyllingebrystfilet 450 g 25 kr (tilbud)
- 1 pk skinke i strimler, 175 g 13,95 kr
- 6 æg, frilands 18,15 kr
Mejeri
- 2 buko naturel, 150 g 2 x 16,95 kr = 34 kr
- 1 cheasy fraiche 5%, 500 ml 15,50 kr
- 1 cheasy salatost i tern 3%, 200 g 18,95 kr
- 1 oma madlavningsfløde 4%, 250 mL 6 kr (tilbud)
- 1 philadelphia flødeost, 200 g 19,95 kr
Kolonial
- 1 ds flåede tomater 5,95 kr
- 1 ps fuldkornsspaghetti, 500 g 8,95 kr
- 1 ds hakkede tomater 4,95 kr
- 1 ds kidney bønner 4,50 kr
- 2 ds kikærter i lage 2 x 6,95 kr = 14 kr
- 1 ds majs 5,25 kr
Noter
413 kr*
Prisen er vejledende. Jeg forsøger, at ramme så præcist som muligt, og tager udgangspunkt i ugens tilbudsavis samt de priser der er opgivet fredag på vigo.dk når jeg laver plan og indkøbsliste. Prisen på grønt, mælk, etc. ændres sommetider i løbet af ugen samt, at der kan komme variation i forskellige de Rema butikker. Jeg har intet samarbejde med Rema, og har derfor ingen mulighed for at indregne eventuelle ændringer og variationer i priser.
Basislager
Ingredienser
- balsamico
- citronsaft
- fuldkornsmel
- havregryn
- hvedemel
- hvidløg
- ketchup
- løg
- olie
- remoulade
- sennep
- sukker
Krydderier
- bouillonterning
- chili el. cayennepeber
- hvidløgspulver
- løgpulver
- oregano
- paprika
- salt og peber
- spidskommen
- timian