Stegt flæsk med persillesauce, er ikke en ret jeg vil anbefale, at man spiser hver uge. I en ganske almindelig sund kost, er der dog selvfølgelig plads til at man kan få sådanne retter en gang imellem. Fidusen bag en sund portion stegt flæsk, er at skrue lidt ned for mængden af flæsk (ja jeg ved godt at den svær) og op for grøntsagstilbehøret 🙂

Stegt flæsk med persillesauce
Ingredienser
- 1 kg kartofler
- 500 g gulerødder
- 400 g flæsk i skiver
Persillesauce
- 10 g smør eller smagsneutral olie
- 2 spsk hvedemel
- 3 dl minimælk
- 1 dl kartoffelvand
- 1 potte persille
- salt og peber
- et skvæt citronsaft
Sådan gør du
Flæsk
- Tænd ovnen på 220 grader varmluft.
- Bank flæskeskiverne godt flade og drys med salt .Læg skiverne på en bageplade med bagepapir og steg dem midt i ovnen i ca. 20-25 minutter. Vend skiverne undervejs.
Tilbehør
- Skræl gulerødder og kartofler, og kog dem i letsaltet vand ca. 20 minutter til de er møre. Du skal bruge ca ½-1 dl af kogevandet til saucen.
Persillesauce
- Varm fedtstof i en lille gryde. Tilsæt mel og pisk det godt sammen ved jævn varme.
- æld mælken i lidt ad gangen og pisk godt hele tiden så det ikke klumper.
- Tilsæt kartoffelvand til du har den ønskede konsistens. Tilsæt persille samt citronsaft, salt og peber, og kog saucen igennem.
Godt råd hvis i har en actifry så lav flæsken i den det smager ligeså godt og sviner mindre